Dentysta, Stomatolog Olsztyn

dentysta, stomatolog

10 pytań o czyszczeniu zębów

Jak myć zęby? Przed czy po śniadaniu? Jak dobrze umyć zęby.

1) LEPIEJ CZYŚCIĆ ZĘBY PRZED CZY PO ŚNIADANIU?

Zdania są podzielone. Większość stomatologów twierdzi, że lepiej myć zęby po jedzeniu. Usuwa się z nich wtedy resztki pożywienia, które osiadają na zębach i dostają się do przestrzeni międzyzębowych. Zalegając tam, stają się pożywką dla bakterii, a to wstęp do próchnicy. Ponadto, rozkładane przez bakterie resztki sprzyjają chorobom dziąseł. Są jednak dentyści, którzy przekonują, że lepiej myć zęby przed śniadaniem, bo jeśli bakterie zgromadzone przez noc na zębach dostaną dodatkowy ?posiłek" w postaci resztek śniadania, przyspieszy to rozwój próchnicy. Idealnie byłoby więc myć zęby i przed, i po śniadaniu. Brak ci na to czasu? To czyść zęby po jedzeniu. 

2) A TAK W OGÓLE TO JAK CZĘSTO POWINNO SIĘ JE MYĆ?

Normą powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać bakteriom pożywki w postaci zalegających w zakamarkach resztek pożywienia. Niektórzy stomatolodzy twierdzą jednak, że lepiej myć zęby rzadziej (rano i wieczorem), ale za to dokładnie. Okazuje się bowiem, że osoby, które wielokrotnie w ciągu dnia myją zęby, robią to z reguły niezbyt dokładnie i tak naprawdę ich zęby nigdy nie są oczyszczone jak należy. Co w tej sytuacji robić? Myć zęby po każdym posiłku i zawsze dokładnie.

3) JAK POPRAWNIE CZYŚCIĆ ZĘBY?

Przede wszystkim nie szorować! Technika czyszczenia zębów, bezpieczna i dla zębów, i dla dziąseł, przedstawia się tak: szczoteczkę należy odchylić nieco od osi zęba (mniej więcej pod kątem 45°) i wykonywać nią małe okrężne ruchy w okolicy dziąsła, a następnie wymiatające od góry do dołu (szczęka górna) i od dołu do góry (żuchwa). Przed szczotkowaniem należy oczyścić przestrzenie między zębami nitką dentystyczną. Trzeba wziąć odpowiednio długi kawałek i owinąć nim końce palców wskazujących obu dłoni. Potem należy wsunąć nitkę między zęby i delikatnie poruszać nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów. Spomiędzy górnych zębów nitkę wyciąga się ku dołowi, a spomiędzy dolnych zębów ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej używa się nowego, świeżego odcinka nitki. Etap szczotkowania zębów powinien trwać nie krócej niż trzy minuty. Trzeba do tego doliczyć czas nitkowania i płukania płynem antybakteryjnym.

4) CZY NAPRAWDĘ TRZEBA UŻYWAĆ NITKI?

Absolutnie tak! Bez nitki nie wyczyścisz zębów jak należy. Tylko ona dotrze tam, gdzie nie da rady najlepsza szczotka, a nawet irygator. Resztek jedzenia spomiędzy zębów nie wypłucze także płyn antybakteryjny. Zęby przylegają do siebie zwykle dość ściśle, a miejsca, gdzie się stykają, są najbardziej narażone na powstanie próchnicy. Dlatego oczyszczanie tych rejonów ma strategiczne znaczenie! Poza tym, czyszczenie nitką powoduje, że między zęby dostaje się powietrze, które utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za powstawanie chorób przyzębia. Każdy, kto choćby raz w życiu użył nitki dentystycznej, musi docenić komfort i uczucie świeżości, jakie pozostawia ona w jamie ustnej.

5) PŁUKANKI UŻYĆ PRZED CZY PO MYCIU ZĘBÓW?

Wypłukanie zębów powinno zwieńczyć dzieło, czyli następować po nitkowaniu i szczotkowaniu. Niektórzy producenci płynów antybakteryjnych zalecają jednak rozpoczynanie mycia zębów od użycia płukanki, twierdząc, że płyn zmiękcza nieco osad nazębny i ułatwia jego usunięcie. Zdecyduj sama, kiedy wolisz płukać zęby.

6) CZY WARTO KUPOWAĆ DROŻSZE PASTY?

Tak, bo oprócz fluoru zawierają one różne inne związki (np. wapń, chlorek potasu), których zadaniem jest dodatkowa ochrona i wzmocnienie zębów. Często nowoczesne pasty do zębów troszczą się też o stan dziąseł, zapobiegając chorobom przyzębia (np. Parodontax 20 zł/75 g; Colgate Herbal Propolis 6 zł/125 ml).

7) CZY SZCZOTECZKI ELEKTRYCZNE SĄ LEPSZE OD ZWYKŁYCH?

Tak, gdyż czyszczą zęby o wiele dokładniej niż najlepiej wyćwiczona ludzka ręka (pisaliśmy o tym w nr. 6/04). Prócz tego, ich mała główka dociera tam, gdzie tradycyjna szczoteczka nie da rady dotrzeć. Najlepiej wybrać model, który "informuje" sygnałem dźwiękowym, że minęły przepisowe trzy minuty mycia zębów (stwierdzono, że użytkownicy zwykłej szczoteczki tracą cierpliwość średnio po minucie mycia). Porządną szczoteczkę elektryczną można już kupić poniżej 100 zł, a komplet dwu-trzech wymiennych nasadek kosztuje ok. 40 zł. Ale uwaga: skomplikowana konstrukcja główki sprawia, że łatwiej gromadzą się tam resztki pasty i mnożą bakterie. Dlatego końcówkę szczoteczki trzeba starannie płukać pod bieżącą wodą i wymieniać nie rzadziej niż co sześć tygodni.

8) PO CO KOMU WYKAŁACZKI? TO JUŻ CHYBA PRZEŻYTEK?

Wykałaczki warto polecić tym, którzy często jadają ?na mieście" i nie mają warunków, by wyszczotkować zęby po posiłku. W tej sytuacji wykałaczką można z grubsza oczyścić zęby z resztek pokarmu zalegających pomiędzy zębami (zwłaszcza tych, które uciskają wrażliwe brodawki dziąsłowe, co powoduje dyskomfort i ból). Tak na marginesie: zasady dobrego wychowania wymagają jednak, by manipulacji wykałaczką nie wykonywać przy świadkach, tylko udać się w tym celu w ustronne miejsce! Wykałaczki przydadzą się również osobom, które mają spore odstępy między zębami: można ich wówczas użyć do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych przed nitkowaniem i szczotkowaniem.

9) JAK MYĆ ZĘBY, GDY NOSI SIĘ APARAT ORTODONTYCZNY?

Podobnie jak zęby bez aparatu, tylko zdecydowanie częściej i jeszcze dokładniej. "Zęby za kratkami" trzeba bezwzględnie pucować po każdym posiłku, nawet małej przegryzce! Specjalnie do zębów z aparatem wymyślono odpowiednie szczoteczki, tzw. jednopęczkowe (np. Jordan Interbrush 9 zł), których zadaniem jest oczyszczanie miejsc wokół klamer. Stosuje się do tego również tzw. szczotki interdental, które wyglądają jak małe wyciorki do mycia butelek (np. Oral-B 15 zł; Jordan 11 zł).

10) JAK CZYŚCIĆ KORONY MOSTY I PROTEZY?

W wypadku koron, dokładnie tak samo jak prawdziwe zęby. Osoby mające mosty powinny dodatkowo użyć grubszej nitki dentystycznej, tzw. superfloss (np. Oral-B 14 zł), do oczyszczenia przestrzeni między przęsłami mostu a dziąsłami. Ci, którzy noszą protezy, powinni używać specjalnych szczoteczek o dwóch główkach, z których jedna, większa, służy do mycia zębów i powierzchni protez, natomiast mniejsza jest przeznaczona do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków (np. Jordan Denture Brush 11 zł; Oral-B 9 zł).

źródło: http://zdrowecialo.bloog.pl/d,,id,1591738,m,marca,r,2007,title,10-pytan-o-mycie-zebow,index.html?ticaid=69ed2

Dentysta Olsztyn
Strony www Olsztyn dla gabinetów dentystycznych

Polecamy

  • Saska, www.saskastudio.pl, indywidualne podejście do reklamy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej agencji reklamowej.
  • Salon ortopedyczny, sklep medyczny Olsztyn, Cormedica - zaopatrzenie ortopedyczne, rehabilitacyjne oraz sprzęt medyczny i sportowy
  • Potrzebujesz fachowego ubezpieczenia swojego gabinetu dentystycznego? Zapraszamy www.polisa.olsztyn.pl
  • . Profesjonalne ubezpieczenia Olsztyn.
Copyrights(c) DENTYSTA-STOMATOLOG.olsztyn.pl