Dentysta, Stomatolog Olsztyn

dentysta, stomatolog

Paradontoza - przyczyny, leczenie, objawy, zapobieganie.

Zapalenie przyzębia czyli paradontoza to choroba tkanek przyzębia, której efektem niejednokrotnie jest utrata zębów. Terminem tym określa się wszelkie przewlekłe procesy zapalne dziąseł głębiej znajdujących się tkanek. Dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł zaś to periodontologia.

Przyczyny

Wywoływana jest przez bakterie rozmnażające się w jamie ustnej z powodu niewłaściwej higieny. Powodują one zaleganie na zębach złogów bądź w postaci płytki nazębnej, bądź kamienia, który tworzy się również z resztek jedzenia i złuszczonego nabłonka. Rozwojowi choroby sprzyja krzywe ustawienie zębów oraz częste zgrzytanie (bruksizm), ponieważ obciążają aparat podtrzymujący(składają się nań: dziąsło, ozębna i kość żuchwy). Zdarza się, że paradontozę wywołują: awitaminoza, cukrzyca, osłabienie tkanki łącznej, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia wydzielania śliny, zaburzenia hormonalne. Pojawieniu się paradontozy sprzyjają także czynniki związane ze stylem życia, można tu wymienić palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. W nielicznych przypadkach paradontoza uwarunkowana jest genetycznie.

Przebieg

W złogach osadzonych na zębach znajdują się bakterie, które następnie umiejscawiają się w przestrzeniach między zębami i kieszonkach dziąsłowych wywołując stan zapalny. W następnym etapie choroby bakterie atakują ozębną (tkanka między zębem a kością) powodując stan zapalny w głębszych partiach przyzębia, co z kolei przyczynia się do osłabienia ozębnej. W trzecim stadium bakterie docierają do korzenia i niszczą kość, z którą połączony jest korzeń. Połączenie to ulega uszkodzeniu.

Objawy

W pierwszym etapie choroby dziąsła stają się czerwone, obrzmiałe, bardzo wrażliwe na ból, mogą krwawić. Pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. W kolejnym stadium zęby zaczynają się chwiać, w ostatnim zaś wypadają.

Leczenie

W przypadku spostrzeżenia zaniku, bądź zapalenia dziąseł należy niezwłocznie udać się do stomatologa. W zależności od stadium choroby, leczenie będzie przebiegało w odmienny sposób. Organizm nie jest w stanie obronić się przed chorobą sam, wytwarza co prawda przeciwciała, ale niszczą one zarówno bakterie, jak i tkankę przyzębia. Lekarz musi usunąć załogi i oczyścić zębodoły.

Jeśli zapalenie dziąseł przebiega w sposób ciężki, przepisywany jest antybiotyk w postaci tabletek lub maści na dziąsła. Jeśli choroba uszkodziła znaczną część ozębnej, lekarz może przeprowadzić szynowanie, czyli usztywnianie zębów. Za pomocą różnych technik tworzona jest konstrukcja powstrzymująca chwianie się zębów, usuwana jest ona po zagojeniu się ran w dziąsłach i odbudowaniu się tkanki ozębnej.

Zapobieganie

Należy starannie dbać o higienę jamy ustnej. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów stanu zapalnego dziąseł, podstawą kuracji muszą być odpowiednio wykonywane zabiegi higieniczne stosując jednocześnie właściwe preparaty.

Jak zadbać o podrażnione dziąsła? Należy szczotkować zęby trzy razy dziennie, również wówczas, kiedy dziąsła krwawią; przynajmniej raz czyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną, przed snem płukać jamę ustną odpowiednim płynem, stosować miękką szczoteczkę. Warto regularnie kontrolować stan uzębienia u stomatologa, tylko wtedy możliwe jest wczesne rozpoznanie zapalenia dziąseł.

Statystyki

Dane dotyczące liczby osób mających rożne postacie zapalenia dziąseł są zastraszające, choroba ta dotyczy prawie 90% Polaków. Dolegliwość rzadko dotyczy ludzi młodych, częstość zachorowań nasila się u osób po 35 roku życia.

 

oprac.: Joanna Papiernik / Senior.pl

Dentysta Olsztyn
Strony www Olsztyn dla gabinetów dentystycznych

Polecamy

  • Saska, www.saskastudio.pl, indywidualne podejście do reklamy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej agencji reklamowej.
  • Salon ortopedyczny, sklep medyczny Olsztyn, Cormedica - zaopatrzenie ortopedyczne, rehabilitacyjne oraz sprzęt medyczny i sportowy
  • Potrzebujesz fachowego ubezpieczenia swojego gabinetu dentystycznego? Zapraszamy www.polisa.olsztyn.pl
  • . Profesjonalne ubezpieczenia Olsztyn.
Copyrights(c) DENTYSTA-STOMATOLOG.olsztyn.pl